Vliv české hudby na kulturu

Influence of Czech music cultureTradiční hudba Čech a Moravy významně ovlivnila práci klasických hudebních skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů. Mezi nejznámější klasické hudební kousky z České republiky patří The New World Symphony (Novosvětská symfonie) Antonína Dvořáka, Smetanova Má vlast a Simfonietta od Janáčka. Napříč století čeští skladatelé byli ovlivněni tradiční hudbou ze své země, jejíž stopy můžeme spatřit zejména při poslechu Smetany.

Nepochybně nejvíce mezinárodně proslulým tancem je česká polka. Polka je tanec, který se stal populárním v celé Evropě v 19. století a brzy se rozšířil po celém světě. Snad nejznámějším příkladem je Škoda lásky z roku 1927, světově známá pod jménem Beer Barrel Polka. Je podivuhodné, že Češi hráli velmi významnou roli ve vývoji mexické tradiční hudby. V roce 1800 přistěhovalci z Moravy se usazují v pobřežní oblasti zálivu v Texasu; díky nim se do Jižní Ameriky dostaly polky a valčíky, které začaly být populární u mexických lidí žijících mezi nimi.

Česká tradiční hudba je nejvíce inovativní na Chodsku, kde jsou v oblibě dudy. Moravská tradiční hudba je nejlépe známá díky cimbálu, který se nejčastěji objevuje v souborech po boku kontrabase, klarinetu a houslí. Tradiční hudba z oblasti Moravy se vyznačuje cizími vlivy, zejména ve Valašsku, které je zabarvené rumunským a ukrajinským dědictvím a má úzké kulturní vztahy se Slovenskem a Lašskem (pomezí severní Moravy a českého Slezska).

Češi měli odjakživa vášeň pro tanec a zpěv. České národní tance jsou často pojmenované po městech, kde byly poprvé zavedeny. Lidové tance, jako jsou Hulan a Sousedská často potkáte na oslavách a velkých rodinných sešlostech. Zdaleka nejznámějším českým lidovým tancem je polka, která se zpívá a tančí nejen v Česku, ale i v Německu a po celém světě. Polka je do dnes hlavní turistickou atrakcí díky melodickému provedení se zapojením oblíbených hudebních nástrojů, jako je harmonik, klarinet, trubky nebo lesní rohy, někdy basové bubny nebo pasti a téměř vždy tuba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *