Užijte si starší českou hudbu

Enjoy the older Czech musicI přesto, že Češi téměř celou druhou polovinu minulého století strávili v područí komunistického režimu, ve kterém byl kontakt se západními státy omezen a vláda se snažila omezovat také svobodu projevu a tvorby hudebních skupin, vzniklo na našem území mnoho kapel, které se svou kvalitou rozhodně minimálně vyrovnaly svým mnohem slavnějším zahraničním protějškům a nebýt železné opony, rozhodně by si jejich hudbu oblíbilo i mnoho zahraničních fanoušků.

1. Blue Effect

V kapele Blue Effect, kapele, která vznikla v bouřlivých 60. letech, se vystřídalo několik velmi talentovaných českých hudebníků, kteří jsou legendami i dodnes. Patřil mezi ně například Vladimír Mišík nebo kytarový mág Radim Hladík, který společně s několika mladšími hudebníky v kapele působí dodnes. Svou nápaditou, inovativní a přitom velmi přístupnou hudbou se kapela Blue Effect (která se jednu dobu musela kvůli omezením režimu jmenovat Modrý efekt) zapsala do srdcí několika generací českých i zahraničních posluchačů. Za zmínku rozhodně stojí jejich zdaleka nejznámější píseň Sluneční hrob, kterou určitě znáte z filmu Pelíšky, nebo melancholická instrumentální skladba Čajovna.

2. Olympic

Olympic je bezesporu nejznámější česká kapela minulých let. Tato legenda československého bigbítu, v jejímž čele už od roku 1963 stojí neúnavný zpěvák, kytarista, textař a skladatel Petr Janda, nestačí překvapovat své fanoušky. Za více než padesát let se v ní vystřídal neuvěřitelný počet hudebníků a do podvědomí snad každého Čecha se zapsala songy jako Želva, Snad jsem to zavinil já, Jasná zpráva nebo Slzy tvý mámy.

3. Visací zámek

Český punk je pojem sám o sobě – zatímco britští a američtí punkáči vzdorovali materialistickým, konzumním a konzervativním hodnotám generace svých rodičů, čeští punkeři svou hudbou bojovali proti něčemu ještě nebezpečnějšímu – proti samotnému komunistickému režimu. Visací zámek vznikl na počátku osmdesátých let minulého století a proti vládnoucímu komunismu se vymezoval především pomocí inteligentních, kousavě satirických textů. Kapela v originálním složení působí i v současnosti. Poslechněte si třeba jejich písně Známka punku nebo Traktor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *