Už jste slyšeli tyto slavné české písničky?

The Way to HappinessI přes diktát komunistického režimu, v období od konce 40.let do roku 1989 byla hudba jedním z mála dostupných projevů svobody a individuality během této krušné doby. Hudba byla v podstatě kulturní protiváhou k utlačování a omezování veřejnosti komunistickým režimem. Samozřejmostí je, že mnoho generací Čechů vyrůstalo s hudbou jako nedílnou součástí svého života. Jak se říká, “co Čech, to muzikant”. V šedesátých letech začala moderní éra české populární hudby, která se vyvinula přes 70. a 80.léta a byla silně ovlivňována skladby ze zahraničí. Některé z těchto popových hvězd se postupem času vyvíjeli s hudební scénou, zatímco jiní vyhořeli jako svíčky ve větru.

Šedesátá léta byla mimořádně významná pro českou hudební scénu. Táto léta se pyšnila hojnou hudební a filmovou tvorbou. Zejména ve druhé polovině tohoto desetiletí došlo k jistému uvolnění v politických kruzích a také hudební cenzuře. Mezi zpěváky, kteří v tomto období nejvíc zářili, zcela jistě patří Eva Pilarová a Waldemar Matuška, který získal obrovskou slávu se svým hitem “Láska nebeská”.

Takzvané “Golden Kids” v zastoupení Marty Kubišové, Václava Neckáře a Heleny Vondráčkové jistě jsou neméně významné. Některé z jejich hitů ze 60.let do dnešního dne patří mezi jedny z nejznámějších českých popových písní. Šedesátá léta také zažila narození Olympic, jedné z nejpopulárnějších českých pop-rockových kapel. Jednou z jejich prvních prací bylo album s názvem “Želva” se stejnojmennou skladbou.

Sedmdesátá léta pro mnohé představovala upevnění komunistického režimu. Bez ohledu na to hudba se vyvíjela dál a objevovaly se další a další hvězdy. Mezi některé z nejpozoruhodnější bezpochyby patří Hana Zagorová a například její hit z roku 1975 “Cesta ke štěstí.” Sedmdesátá léta by nebyla stejná bez superstar country hudby Michala Tučného. Seznam jeho největších hitů zahrnuje píseň “Báječná ženská” a další, z nichž mnohé se staly synonymem životního stylu. Nyní excentrická hvězda Jiří Korn také získal rozšířenou slávu v 70. letech, například díky hitu z roku 1979 “Žal se odkládá.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *