Uklidňující účinky hudby

Calming effects of musicHudba má velmi velký vliv na lidské emoce – dokáže v nás během několika minut vyvolat přemýšlivou i radostnou náladu, může nám pomoci nabudit se, ale funguje také jako velmi účinný nástroj pro zbavení se stresu.

Poslech hudby – především klidnějších a pomalejších klasických skladeb – může mít vliv nejen na naši psychiku, ale i na naše tělo – pomáhá zpomalit pulz, snižuje krevní tlak a snižuje hladinu stresových hormonů.

Hudba upoutává naši pozornost – v některých případech nás tedy rozptyluje, zároveň nám ale pomáhá prozkoumávat naše emoce. Když při meditaci posloucháme hudbu, naše myšlenky nám neutíkají tak snadno.

Lidé, kteří jsou pod stresem, se hudbě často vyhýbají, protože jim její poslech nepřijde dostatečně produktivní – pokud se ale zbavíme stresu, naše produktivita vzroste. Poslech hudby tedy ztrátou času rozhodně není.

Pokud nejste na poslech hudby zvyklí, bude její začlenění do života poněkud složitější. Pro začátek si hudbu můžete zkusit pouštět v autě cestou do práce, pustit si rádio když se sprchujete, nebo si večer místo televize vychutnejte třeba Vivaldiho Čtvero ročních období.

Vědecké důkazy o pozitivních účincích hudby

Hudba se pro uvolňování stresu a neklidu používá již stovky let. V poslední době se vědci věnují výzkumu jejích pozitivních účinků na naše tělo i psychiku. Zjistili mimo jiné, že:

  • Hudba dokáže díky své struktuře a formě navodit pocit bezpečí v dětech s různými postiženími
  • Poslech hudby snižuje u pacientů stres a úzkost před a po operaci
  • Aktivní věnování se hudbě pomáhá při prevenci syndromu vyhoření
  • Muzikoterapie výrazně snižuje stres a depresi a zvyšuje kvalitu života pro lidí trpící rakovinou

Pokud chcete začít s poslechem klasické hudby a nevíte jakou skladbu si pustit jako první, zkuste si poslechnout třeba tato díla:

  • J. S. Bach – Braniborské koncerty
  • A. Vivaldi – Čtvero ročních období
  • Ludwig Van Beethoven – Óda na radost
  • Joseph Haydn – Stvoření světa

Ať už si vyberete jakoukoli hudbu, přejeme Vám při jejím poslechu mnoho klidných chvil! Chod této stránky nám umožňuje JackpotCity app, budeme rádi, když je podpoříte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *