Příjemná česká hudba

Pleasant Czech musicPokud patříte mezi hudební nadšence, rozhodně byste měli navštívit České muzeum hudby. Muzeum se nachází v ulici Karmelitánská přímo v centru Prahy, ale překvapivě spousta lidí o jeho existenci neví! Muzeum hudby však spadá pod organizační strukturu Národního muzea a na své si zde přijdou všichni milovníci hudby a hudebních nástrojů.

V přízemí probíhají dočasné výstavy, o patro výš se nachází stálá expozice, která obsahuje vynikající sbírku hudebních nástrojů. Tato sbírka je velmi dobře organizovaná, v každé místnosti jsou k nalezení sluchátka, a můžete tak poslechnout skladbu s využitím hudebního nástroje na displeji. Stálé expozici hudebního muzea to dodává interaktivní nádech, proto se nemusíte bát vzít do muzea i vaše ratolesti, jistě se zabaví prohlížením hudebních nástrojů a rádi si poslechnou, jak každý nástroj zní.

V současné době v prostorách muzea hudby probíhá několik dočasných výstav. Výstava pod názvem Antonín Dvořák interpret nám představuje vynikajícího skladatele v méně obvyklých rolích: jako klavíristu, varhaníka či dirigenta. K vidění jsou Dvořákovy violy, klavír a další pozůstalosti významného českého skladatele.

Veřejnost se může těšit i na výstavu věnovanou nejvýznamnějšímu houslistovi 20.století Josefu Sukovi. Zajímavým faktem je, že Josef Suk byl pravnukem Antonína Dvořáka a vnukem skladatele Josefa Suka. V počátcích své hudební kariéry působil v České filharmonii, však záhy získal slávu v Evropě a na dalších kontinentech a stal se tak světově známým interpretem české houslové literatury. Aktuální výstava představuje mnoho zajímavých předmětů spojených s Josefem Sukem, ale také nejcennější nástroj, na který Josef Suk hrál – housle Stradivari.

Další výstava, která upoutá pozornost návštěvníků, je expozice věnována Juliu Fučíkovi, který působil také jako hudební skladatel a vojenský kapelník. Sbírka představuje méně známou tvorbu Julia Fučíka, a to jeho výtvarná díla. Málokdo ví, že Fučík kreslil již od dětství, nejvíce jeho prací však pochází z období jeho studií a vojenské služby. Výstava připomíná sté výročí úmrtí hudebního skladatele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *