Přehled populární české hudby

Overview of Czech pop musicK výraznému oživení české hudební scény došlo po pádu komunistického režimu v roce 1989. Najednou padla téměř všechna omezení týkající se tvorby hudby a mnozí z umělců, kteří za dob komunismu nebyli oblíbeni, najednou mohli tvořit hudbu svobodně, bez cenzury ze strany režimu. S tímto přišla chuť do zahraniční hudby a produkce, což ovlivnilo českou populární hudbu v následujících desetiletích.

V celosvětovém měřítku byla pro hudební průmysl 90. léta velmi hektickou a revoluční dobou. Česká republika nebyla žádnou výjimkou, a někteří z dnešních ctěných hudebníků vychází právě z tohoto desetiletí. Začněme kapelou Lucie. Jejich hity Medvídek a Amerika patří mezi jedny z nejznámějších skladeb z éry 90.let. Lucie a její členové byli také spojeni s jedinečnou pop-rockovou kapelou Wanastowi Vjecy. Pod jejich hudebním vlivem vznikl například megahit z roku 1996 Andělé a nepřeberné množství skladeb v průběhu následujících dvou dekád.

Kapela J.A.R. také začala svou produkci ve stylu funky / rap svými alby Frtka, Mydli-to !, Mein Kampf Funk a další. Jedním z jejich největších hitů v té době byl kontroverzní track “Bulhaři”. Energická a svěží alternativní rocková hudba kapely Mňága a Žďorp se v roce 1991 vyvrbila v legendární skladbu Hodinový hotel. Kapela Chinaski byla založena v roce 1995 a do dnešního dne překvapuje fanoušky svoji hudební tvorbou. Jedním z jejich raných hitů byla písnička 1. Signální. Buty jsou určitě jednou z nejslavnějších kapel 90.let. Jejich často bizarní a jedinečný styl zaručil oblibu u publika. Mám jednu ruku dlouhou, František a Nad stádem koní nepochybně patří mezi jejich hlavní hity.

Zatímco většina z výše uvedených skupin představovala mužské zpěváky, v 90.létech světlo světa spatřilo velké množství populárních zpěvaček. Jako první můžeme zmínit Báru Basikovou s jejím hitem Bosa Nova z roku 1994, a zcela určitě Ilonu Csákovou, Lucii Bílou, Annu K. a další. Bílá získala rozšířenou slávu a uznání svými populárními hity, včetně známé písničky Láska je láska a pomalejší a jemnější Zpíváš mi requiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *