Poslechněte si krásnou hudbu

Listen to beautiful musicHudba nás doprovází na cestě životem, za jejího doprovodu prožíváme největší životní události, jako je svatba, narozeniny, Vánoce atd. Příznivé účinky hudby jsou veřejně známé, věděli jste však, že hudba pomáhá ke zvýšení produktivity v práci? Častokrát naši pozornost odvádí od práce bezpočet rozptýlení. Studie, která se prováděla na Univerzitě v Birminghamu ve Velké Británii, svědčí o tom, že hudba zvyšuje účinnost při výkonu monotónní práce. Takže pokud se zabýváte kontrolou e-mailů nebo vyplňujete tabulky, svůj úkol splníte mnohem rychleji, když si do toho na pozadí pustíte nějakou pěknou hudbu.

Ale co když jde o úkol, jehož splnění po vás vyžaduje opravdu velké soustředění? Rychle přijdete na to, že najít hudbu pro takovou příležitost není vůbec snadné. Většina skladeb vás totiž bude jen rozptylovat. Naštěstí máme k dispozici vědecké řešení. Vzhledem k tomu, že víme, jak hudba ovlivňuje produktivitu práce, můžeme doporučit přesný typ hudby, kterou byste si měli pustit, když máte obavy, že nejste dostatečně produktivní.

Skladby, které zahrnují zvuky přírody

Vědci z Rensselaer Institutu nedávno zjistili, že pokud do hudební skladby přidáte přírodní prvek, zvýší to náladu a pomůže se soustředit. Zvuky přírody můžou maskovat srozumitelnou řeč stejně dobře jako bílý šum a zároveň zlepšují kognitivní funkce, čímž se optimalizuje schopnost soustředit se a dochází ke zvyšování celkové pracovní spokojenosti, zjistili vědci. Zkuste si na pozadí pustit nahrávku se zvuky přírody, například zvuk horského potoka, ptačí zpěv či šum moře.

Písničky, které máte rádi

Díky poslechu oblíbených skladeb se budete cítit lépe. Teresa Lesiuk, odborný asistent muzikoterapeutického programu na University of Miami, zjistila, že osobní volba v hudbě je důležitá, zejména u těch, kteří vykonávají manuální práci. Obecně účastníci jejich studií, kteří poslouchali svou oblíbenou hudbu, rychleji dokončili své úkoly a přišli s lepšími nápady, než ti, kteří hudbu neposlouchali. Hudba zlepšila jejich náladu a přispěla k rychlejšímu a kvalitnějšímu splnění úkolu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *