Poslech (české) hudby přispívá kreativitě

Listening (Czech) music contributes creativityVěda říká, že pokud jde o kreativitu, jste to, co právě posloucháte.

Náladu a styl myšlení ovlivníte pomoci hudby, která v nás generuje určitou emocionální odezvu. Stačí si vybrat tu správnou melodii, a jako mávnutím kouzelného proutku se vám zlepší nálada, koncentrace, pohltí vás nové kreativní nápady. Hudba také pomůže v boji proti pocitu osamělosti, díky hudbě snadněji překonáte období stresu. Že to zní jako ideální řešení pro všechny tvůrčí duše?

Hudba je všemocná. Jen se zeptejte Christophera Berglande, běžce, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů a několikanásobného vítěze závodu Ironman (12 km plavání, 530 km na kole a pak běžecký závod o délce 125 km). Říká: “Kdysi jsem hudbu používal k tomu, abych udržel optimisticky pohled na svět během ultra-vytrvalostních závodů. Můžete ji však použít stejným způsobem jako nástroj při práci venku nebo ve svém každodenním životě.”

Ve svém nedávném článku pro časopis Psychologie dnes Bergland říká: “Jako sportovec jsem vytvořil ideální způsob myšlení pro špičkový výkon a používal arzenál časem prověřených skladeb k upevnění alter ega a vytvoření nepřemožitelného stavu mysli.”

Takže pokud byste chtěli zvýšit vlastní kreativitu, jaké skladby byste měli poslechnout?

Po pravě řečeno není na to žádný návod, každý má jiný hudební vkus a jen vy víte, co je pro vás to pravé. Ale abychom vám pomohli k rozvíjení vlastního “arzenálu ozkoušených písniček”, začněme s tím, kterým z nich se vyhnout, včetně vědeckých důvodů, proč.

  • 1. Rock je zabijákem koncentraci.

Když se potřebujete soustředit, vyhněte se rocku. Většina rockových skladeb se zakládá na principu disonance, což vás zbytečně rozptýlí a vyvede z rytmu.

  • 2. Vážná hudba.

Pokud ji nemáte opravdu rádi, nepomůže vám. Pravděpodobně jste slyšeli o Mozartově efektu, kde se předpokládalo, že poslech klasické hudby vede ke zlepšení paměti a koncentrace. V průběhu několika studií na konci 90. let však bylo zjištěno, že dosáhnutí lepších výsledků přímo záleží na tom, zda máte rádi vážnou hudbu, či ne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *