Nejpopulárnější hudební žánry současnosti

The most popular genres of music presentNázvů označujících různé hudební žánry jsou stovky. Není proto divu, že se v nich člověk, který se nepohybuje v hudební branži, může často poměrně snadno ztratit. Pojďme se proto společně podívat na nejrozšířenější a nejpoužívanější názvy žánrů a alespoň trochu si ujasnit, co znamenají.

1. Pop

Slovo pop je velmi široký pojem, pod který můžeme zařadit jak například kytarovou tvorbu tuzemské kapely Kryštof, tak spíše elektroničtější songy americké zpěvačky Katy Perry nebo skladby Taylor Swift. Obecně se dá říct, že pop (minimálně ten mainstreamový) je hudba, která má za cíl oslovit co nejširší počet posluchačů. Často je proto koncipována tak, aby svými chytlavými melodiemi a jednoduchými aranžemi oslovila i ty nejméně náročné posluchače.

2. Rock

Rock je stejně jako pop (a vlastně stejně jako všechny ostatní žánry, o kterých budeme mluvit) pojem, pod nějž patří mnoho podžánrů. Rock se vyznačuje mimo jiné tím, že se při něm používají hlavně živé nástroje – elektrické kytary, bicí, baskytara a klávesy. Jako rock můžeme označit jak tvorbu Nickelback nebo Red Hot Chilli Peppers, tak například indie záležitost Dinosaur Jr. nebo pop-punkové State Champs.

3. Metal

Metal je tvrdší odnož rocku. Metalovým stereotypem, který je ale velmi nepřesný, je černé oblečení, kanady, náramky s ostny, mastné vlasy a texty vzývající temné síly. Některé metalové kapely sice takové jsou, rozhodně ale není možné všechny hodit do jednoho pytle.

4. Rap / Hip-Hop

Rap byl (podobně jako blues) původně hudbou chudých afroameričanů bydlících na periferiích měst. Během posledních třiceti let se ale dostal do povědomí mainstreamového obecenstva, takže už dávno není zvukem utlačované menšiny bojující za svobodu, ale mnohdy naopak nablýskaným žánrem pojednávajícím o slávě a bohatství.

5. Elektro

Elektronická hudba je taková hudba, při její tvorbě se místo živých nástrojů používají především počítačové samply. Můžeme sem zařadit například Techno, House, Drum and Bass nebo v dnešní době velmi populární Dubstep.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *